Μάσκες PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 06 Μάρτιος 2012 10:29

Αποκριάτικες μάσκες

Αποκριάτικες μάσκες με χαρτοπολτό κατασκεύασαν οι μαθητές της Α΄τάξης. Όταν στέγνωσαν τις έβαψαν και τις στόλισαν.p2240977

Οι πεταλούδες PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 16 Ιούνιος 2011 18:20

Η ανοιξιάτικη κατασκευή μας ήταν τρισδιάστατες πεταλούδες.

Οδηγίες

1. Ζωγραφίζουμε μια πεταλούδα στα χρώματα, που επιθυμούμε.

2.Κόβουμε τη πεταλούδα και κολλάμε χρυσόσκονη σε όποιο σημείο θέλουμε.

3. Όταν στεγνώσει η κόλλα, πλαστικοποιούμε την πεταλούδα, κόβουμε το πλαστικό που περισσεύει και την τσακίζουμε στη μέση.

4.Τρυπάμε σε τέσσερα σημεία το σώμα της πεταλούδας, ώστε να περάσουμε σύρμα πίπας, το οποίο θα δημιουργεί στο τελείωμα τις κεραίες της πεταλούδας.

5. Σε ένα χαρτόνι της επιλογής μας – π.χ. σιζάλ - κολλάμε την πεταλούδα.

6. Στην άλλη άκρη, κολλάμε λουλούδια από τσόχα. Εμείς κολλήσαμε ανθούρια χρωματιστά.

Butterflies

Πασχαλιάτικες Κάρτες PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 16 Απρίλιος 2011 09:23

Το Πάσχα έφτασε. Οι μαθητές με θέμα το αυγό έφτιαξαν τέσσερις κάρτες, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά: χαρτί κυψελωτό, σιζάλ, τρισδιάστατο, χαρτόνια χρωματιστά, φτερά, χρυσόσκονη, άμμος χρωματιστή, πασχαλίτσες ξύλινες και πεταλούδες πήλινες, ζωγραφισμένες από τους μαθητές. Οι κάρτες δέθηκαν μαζί και δημιούργησαν ένα καρτοβιβλίο.

Όποια πληροφορία προέκυψε από την ανταλλαγή απόψεων με την τεχνική της χαρτογράφησης ιδεών, γράφτηκαν πίσω από τη σχετική κάρτα.

egg_1  egg_2  egg_3

egg_4  egg_5

Αποκριάτικες Μάσκες
Τρίτη, 22 Μάρτιος 2011 19:42

Σας παρουσιάζουμε αποκριάτικες μάσκες και ομαδικό έργο ζωγραφικής των μαθητών της Α΄ τάξης του σχολείου μας.