Λέσχη Ανάγνωσης PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 16 Απρίλιος 2011 08:50

Στη Λέσχη Ανάγνωσης του σχολείου συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές από την Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας. Η μύηση στις τεχνικές αφήγησης, στους κώδικες των συγγραφέων και στη γλώσσα των κειμένων, ώστε το λογοτεχνικό κείμενο να γίνει οικείο μέσα από την κατανόηση.

Η πορεία προσέγγισης ποικίλει ανάλογα με το κείμενο. Διαβάζουμε το κείμενο στο σχολείο και μετά συζητούμε για τους χαρακτήρες που παίρνουν μέρος, αναζητούμε τον τρόπο που ο συγγραφέας παρουσιάζει τις απόψεις του, επισημαίνουμε τα σημεία που εντυπωσίασαν τους μαθητές και αυτά αποδίδονται με εικαστικό ή θεατρικό τρόπο.

reading_1

Η υπεύθυνη της Λέσχης Ανάγνωσης

Μπιλιούρη Αργυρή

Τα κείμενα που έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα είναι:

1. Ένα μικρό κουτάκι, ξύλινο του Θ. Χατζόπουλου, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Μια ιστορία για μικρά και μεγάλα … παιδιά, που προβληματίζει για την πορεία μας στη ζωή.

ΣΧΟΛΙΟ: «Για τον καθένα το κουτάκι της ζωής κρύβει κάτι διαφορετικό».

2. Η σκιά της πριγκίπισσας, του Π. Τιές και Κ. Μερλέν, από τις εκδόσεις Κάστωρ. Τα προβλήματα που πηγάζουν από τη διαφορετικότητα και η υπέρβαση του εαυτού μας για να τα υπερνικήσουμε είναι το θέμα που διαπραγματεύεται η ιστορία.

ΣΧΟΛΙΟ: «Ακόμα και η κακία και η μοχθηρία γιατρεύεται από την αληθινή αγάπη».

3. Το δέντρο που έδινε του Σελ Σιλβεστράιν, από τις εκδόσεις Δωρικός, μας λένε για την αστείρευτη προσφορά αυτού που αγαπά.

ΣΧΟΛΙΟ: «Το παιδί ήταν άπληστο».